4 pytania, które często słyszymy …

Czy warto prostować mleczaki?

Z reguły nie prowadzimy leczenia ortodontycznego na zębach mlecznych, nie oznacza to jednak, iż w pewnych specyficznych sytuacjach rodzice w porozumieniu z lekarzem nie powinni rozważyć takiej opcji. W niektórych przypadkach zgryz zębów mlecznych wpływa na wady wymowy. Ponadto źle ustawione mleczaki mogą utrudniać wyrzynanie się zębów stałych, lub też codzienną higienę jamy ustnej. Decyzję – leczyć, czy nie – podejmujemy dopiero po wizycie i dokładnej diagnostyce.

Czy aparat stały utrudnia mówienie?

Odpowiedź z pewnością ucieszy gaduły i niekoniecznie ich słuchaczy – obecność aparatu stałego nie utrudnia mówienia. Oczywiście na początku trzeba się przyzwyczaić do obecności aparatu, ale nawet w tym okresie nie będziecie seplenić.

Czy ortodoncja boli?

W procesie przywracania właściwego zgryzu ortodonta musi poprzez nastawy aparatu wywierać pewne siły na zęby, by ustawić je we właściwej pozycji. Może to powodować pewien dyskomfort, ale trudno go nazywać bólem.

Ile to kosztuje?

Każde leczenie ortodontyczne jest inne, stosujemy różne aparaty i w zależności od stopnia wady również czas trwania terapii różni się diametralnie między przypadkami. Tym samy sumaryczny koszt leczenia (aparat, wizyty kontrolne) zawiera się w kwocie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.