Blog

Z diastemą u ortodonty

Szpara między zębami stała się znakiem rozpoznawczym niektórych rodzimych celebrytów. Kilkanaście lat temu plotki głosiły, iż fanki Agnieszki Chylińskiej w czasach świetności ONA pragnęły mieć diastemę, by móc upodobnić się do charyzmatycznej wokalistki. Mody jednak mijają, a rozstęp oddzielający jedynki pozostaje wciąż przypadkiem medycznym, który można usunąć. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się diastemy, a ich wybór w dużej mierze…

Estetyka czy zdrowie?

Ortodonci doskonale zdają sobie sprawę, iż większość osób decydujących się na leczenie ortodontyczne (lub kierujących na nie swoje dzieci) ma na myśli efekt estetyczny. W czasach w których żyjemy kult piękna jest jednym z popularnych trendów społecznych, a z kolei prosty, biały uśmiech jednym z jego wyznaczników. Gabinety dentystyczne kuszą ofertą „szybkich zmian wyglądu” np. przy zastosowaniu licówek lub koron.…

Mleczaki u ortodonty

Niestety wielu rodziców nie przywiązuje większej uwagi do zgryzu w okresie uzębienia mlecznego – przecież to zęby, które kiedyś wypadną. W tym poście podamy cztery powody, dla których warto przyprowadzić pięciolatka do ortodonty. 1) Wada pogłębia się wraz ze wzrostem. Jej wcześniejsze wyeliminowanie pomaga uniknąć kolejnych konsekwencji. 2) Zęby mleczne przez kilka lat współistnieją w jamie ustnej z uzębieniem stałym…

Płytka Schwarza

W ostatnim odcinku wspominaliśmy o płytce przedsionkowej, dziś kilka słów poświęcimy jednemu z aparatów wyjmowanych, określanym mianem płytki Schwarza. Składa się on z kolorowej akrylowej płyty, z dodatkowymi drucianymi elementami, wykonanymi se spacjalnego sprężystego drutu o średnicy 0,6-0,9 mm. Druciany fragment zachodzący na siekacze i kły to tzw. łuk wargowy. Aparaty te klasyfikuje się jako czynne. Oznacza to, iż kształtowanie łuku zębowego następuje…

Płytka przedsionkowa

Wielu pacjentów patrzy na płytkę przedsionkową z niedowierzaniem. Zwykły kawałek odpowiednio uformowanego tworzywa sztucznego z uchwytem jak od smoczka, jak to może pomóc? Okazuje się, że może i to na wielu płaszczyznach. Najczęściej stosuję się ją u młodszych dzieci z uzębieniem mlecznym i mieszanym. Płytka wykorzystuje naturalne siły nadając im odpowiedni kierunek, a także pomaga w eliminowaniu tych nawyków, które mogą…

Wakacyjna przerwa w leczeniu

Dziś krótki wpis, ale jakże na czasie. Rozpoczął się okres wakacyjnych wyjazdów. Wielu rodziców stara się zapewnić swoim dzieciom możliwie jak najdłuższy pobyt poza miejscem zamieszkania. Jeśli dzieci leczone są ortodontycznie (w szczególności aparatem stałym) to przed letnią eskapadą wskazana jest wizyta kontrolna. Wielokrotnie powtarzamy pacjentom i ich rodzicom, jak ważna w leczeniu ortodontycznym jest współpraca. Zainicjowane aparatem przekształcenia w…

Zakładanie stałego aparatu (film)

Wiele osób zadaje nam pytanie - jak wygląda proces zakładania aparatu stałego, czy to boli, ile czasu potrzeba na całą procedurę? Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym znajdziecie Państwo odpowiedzi na te i inne pytania.

Wybielanie zębów

W gabinecie ORTO do estetyki uzębienia podchodzimy kompleksowo. Poza usługami z zakresu ortodoncji, oferujemy również PCZ (link) i wybielanie zębów. O tym ostatnim opowiemy dziś trochę więcej. Wybielać w domu czy u dentysty? Wielu pacjentów może zastanawiać się po co wybielać zęby w gabinecie, skoro można ten zabieg przeprowadzić w domu. Producenci past proponuje ich odmiany lub specjalne preparaty wybielające.…

Biżuteria nazębna

Moda na ozdabianie zębów ma coraz więcej zwolenników również w Polsce, a gama produktów może przyprawić o ból głowy. Migoczące w świetle kryształy Svarovskiego, ozdoby z żółtego i białego złota, kamienie szlachetne – jednym słowem dla każdego coś się znajdzie. Poniżej prezentujemy kilka faktów na temat technik przytwierdzania ozdobnych nakładek na zęby. 1. Przyklejanie ozdób najlepiej wykonać jest w gabinecie…

Badanie funkcji języka

Język to z punktu widzenia ortodoncji bardzo istotny narząd. Kształtuje się na początku życia płodu, gdzieś między 4-5 tygodniem. Jego ruchomość zapewniają mięśnie szkieletowe, które są z kolei pokryte błoną śluzową. Ten wydawałoby się banalny kawałek naszego organizmu jest odpowiedzialny za szereg funkcji życiowych – ssanie i połykanie, żucie jak i również mówienie nie byłoby możliwe (lub jest utrudnione) bez…