Co to jest wycisk?

Poniedziałkowy poranek to dobry moment, by powiedzieć kilka słów o wyciskach – nie o dawaniu wycisku, ale o wykonaniu wycisku … ortodontycznego. Leczenie ortodontyczne wymaga dokładnego rozpoznania wady zgryzu, co otwiera drogę do opracowania planu i metod leczenia. Ortodonta musi wykonać szereg pomiarów, które stanowią podstawę jego opinii na temat stanu zgryzu pacjenta.

Dlatego jednym z elementów pierwszej wizyty jest m.in. pobranie wycisku, który umożliwi technikowi dentystycznemu wykonanie gipsowego odlewu szczęki. Na wielu forach ludzie dopytują się, czy ta część wizyty jest nieprzyjemna. Odczucia są oczywiście różne, ale z całą pewnością nie można mówić w tym przypadku o bólu.

Specjalną masę (w której odciskają swój ślad zęby) nakłada się na łyżki wyciskowe. Mają one różne rozmiary, tak więc ortodonta bez problemu dobiera łyżkę do wielkości szczęki pacjenta. W rynienkach łyżek wyciskowych umieszcza się specjalną masę plastyczną, przypominającą plastelinę. Następnie łyżki wypełnione masą zakłada się na zębach. Współczesne masy charakteryzuje bardzo krótki czas wiązania – dlatego cała procedura trwa kilka minut i nie jest uciążliwa lub nieprzyjemna dla pacjenta.

Zapraszamy do zapoznania się z odcinkiem naszego videobloga pt. „Pierwsza wizyta”. O wyciskach mówimy od 42 sekundy 🙂