Właściwy efekt leczenia ortodontycznego można uzyskać jedynie poprzez połączenie wiedzy i doświadczenia ortodonty z odpowiedzialnym zachowaniem pacjenta. To na osobie noszącej aparat spoczywa konieczność odbywania wizyt kontrolnych, a także możliwie jak najwyższy poziom higieny jamy ustnej. Dziś słów kilka właśnie na ten temat.
Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda
Liczne programy społeczne, kampanie, profilaktyka w szkołach i przedszkolach doprowadziły do sytuacji, w której większość osób ma świadomość jak ważne jest codzienne szczotkowanie zębów. Niestety nie każdy opanował tę technikę w stopniu wystarczającym. Co zrobić, by dobrze umyć zęby:
1) Przynajmniej 120 sekund. Tyle powinien trwać pojedynczy zabieg szczotkowania zębów. W jego trakcie czyścimy wszystkie dostępne powierzchnie, starając się dotrzeć nawet do najmniejszych zakamarków jamy ustnej.
2) Szczotka. Zmieniamy ją maksymalnie co trzy miesiące, lub też gdy się zużyje. Między kolejnymi myciami szczotkę należy wysuszyć. Warto też rozważyć możliwość zakupu szczotki elektrycznej – zwiększona liczba obrotów i mniejsza końcówka, ułatwiają dokładne i wydajne czyszczenie.
3) Pasta. Jeśli towarzyszą wam jakieś dolegliwości (np. nadwrażliwość) warto zastosować środek przeciwdziałający im. Wyznacznikiem może być również smak, czy też konsystencja.
Na szczotkowaniu sprawa jednak się nie kończy. Nawet bez stałego aparatu ortodontycznego, szczotka jest niewystarczająca. Po jego założeniu należy baczną uwagę zwracać na wszelkie dodatkowe zabiegi higieniczne.
1) Nić dentystyczna pozwala dokładnie czyścić przestrzenie międzyzębowe. W miarę postępu leczenie mogą się one powiększać między wcześniej ściśniętymi zębami. W rezultacie drobiny pokarmowe bez problemu „ukryją” się w nich, stając się idealną pożywką dla bakterii.
2) Bardzo skutecznym, acz niestety wciąż mało popularnym urządzeniem są irygatory wodne. Są to niewielkie urządzenia, które pozwalają oczyszczać zęby strumieniem wody, wyrzucanym pod ciśnieniem. Idealne rozwiązanie dla osób ze stałym aparatem na zębach.