Kurs „posłuszny drut”. Technika pracy z drutem ortodontycznym.

WYKŁADOWCA:  dr Mariusz Wilk
TERMIN: 7- 8 grudnia 2018
MIEJSCE: ŁÓDŹ

ORGANIZATOR: ACD Mariusz Wilk

Program:

Mimo, iż technika Straight Wire jest dziś wiodąca, większość lekarzy dostrzega potrzebę umiejętności pracy z łukami drucianymi, poprzez ich właściwe kształtowanie, dopasowanie do nietypowych warunków klinicznych, czy wprowadzenie różnorodnych dogięć, poprawiających efekt leczenia. Wpojenie właściwych nawyków pozwala szybko opanować technikę i czerpać satysfakcję z pełnej kontroli nad „upartym“ drutem.
Dla wielu praktykujących lekarzy jest to delikatny obszar, który niepotrzebnie jest omijany, ze względu na pozorną trudność i błędne wyobrażenie o potrzebie posiadania nieprzeciętnych zdolności manualnych. Przygotowany kurs ma obalić te mity i dać swobodę pracy z drutem każdemu uczestnikowi. Podczas szkolenia omówione zostaną podstawowe stopy ortodontyczne, ich właściwości i kliniczne zastosowanie na poszczególnych etapach leczenia oraz metody manipulacji z drutami, pozwalające na maksymalne wykorzystanie ich właściwości mechanicznych oraz minimalizowanie ich degradacji w czasie doginania, co ma kluczowe znaczenie dla skuteczności ich działania klinicznego i podatności na awarie, które w przypadku aparatów grubołukowych mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta!

Ćwiczenia praktyczne będą stanowić główną część szkolenia i poświęcone będą aspektom codziennej pracy lekarza w gabinecie, począwszy od dopasowania łuku, poprzez wprowadzanie podstawowych dogięć i najczęściej stosowanych pętli, aż po dopasowanie łuku Goshgariana i wyciągu zewnątrzustnego. Osobnym zagadnieniem będzie praca z łukami krawężnymi z poświęceniem szczególnej uwagi na wprowadzanie torku dla pojedynczego zęba i grup zębów, co dla wielu lekarzy stanowi problem. Uzupełnieniem będą nieskompli- kowane łuki częściowe wspomagające pracę łuku idealnego, w technice Straight Wire.

Kurs jest skierowany do absolwentów szkoleń z aparatów stałych I,II oraz łuków podniebiennych lub dla osób mających podstawy i pewne doświadczenie w pracy z drutem ortodontycznym, chcących udoskonalić swoją technikę.

JEŚLI JESTEŚ POCZĄTKUJĄCYM LEKARZEM, BEZ JAKIEGOKOLWIEK DOŚWIADCZENIA W ZAKRESIE DOGINANIA ŁUKÓW, TO SZKOLENIE PRAWDOPODOBNIE NIE JEST DLA CIEBIE NAJLEPSZYM WYBOREM. Sugerujemy udział w tym kursie, dopiero po odbyciu szkoleń z aparatów stałych (I i II część) oraz łuków podniebiennych.

Wymagane narzędzia (wg katalogu Forestadent):

 • kleszcze Adamsa/Angle’a 501-0402
 • kleszcze Younga 501-0211
 • kleszcze Tweeda płaskie – 2 sztuki 501-0839
 • kleszcze Aderera 501-0701
 • kleszcze De La Rosa 501-0822
 • kleszcze „krokodylki“ do łuków podniebiennych, rekomendowane Dentaurum 003-185-00
 • kleszcze kramponowe 501-0204
 • kleszcze Weingarta 501-0809
 • igłotrzymacz 501-0705
 • zgłębnik, kleszcze do cięcia łuków i drutu ligaturowego, kleszcze do cięcia grubego drutu, pisak niezmywalny,
 • plaster z opatrunkiem, okulary ochronne

Kurs odbędzie się w Łodzi, w hotelu Holiday Inn (www.hilodz.com)ul. Piotrkowska 229/231, tel. +48 42 208 2000.

Rozpoczęcie kursu w piątek (07.12), o godzinie 12.00, zakończenie w piątek (08.12) około 17.00.
W obu dniach kursu dla uczestników szkolenia w restauracji hotelowej przygotowany będzie lunch, catering kawowy dostępny przez cały czas, bezpośrednio w sali wykładowej.

Kierownictwo hotelu przygotowało specjalną ofertę cenową na pokoje hotelowe dla kursantów. Każdy uczestnik szkolenia indywidualnie rezerwuje noclegi w ramach dostępności pokoi (wskazana wcześniejsza rezerwacja)! Rezerwując pokój, należy zgłosić uczestnictwo w kursie ortodontycznym, wtedy otrzymają Państwo zniżkę na cenę noclegu. Przy hotelu znajduje się duży, wygodny parking.

Szkolenie ma charakter praktyczny, dlatego ILOŚĆ UCZESTNIKÓW jest OGRANICZONA. O uczestnictwie będzie decydować kolejność wpłat na podany poniżej rachunek.

Cena kursu to 2000 złotych. Wstępną listę tworzymy na podstawie przedpłaty (uwaga, inny niż w przypadku pozostałych szkoleń numer konta!!!) w wysokości 250 złotych na konto w mBanku:

Akademickie Centrum Dydaktyki
50 1140 2017 0000 4002 1306 7009
WAŻNE: w tytule wpłaty należy podać imię i nazwisko uczestnika z dopiskiem „posłuszny drut“.

Po dokonaniu wpłaty KONIECZNIE należy przesłać na poniższy adres:
ortokursy@gmail.com mail z imieniem i nazwiskiem uczestnika, kontaktem telefonicznym, nazwą kursu na który dokonano przedpłaty i danymi do faktury za szkolenie. Mailowo będziemy potwierdzać wciągnięcie na listę uczestników kursu.

Ostateczna wpłata całej kwoty powinna być dokonana najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem szkolenia. Po tym terminie będzie możliwość zapisania się z listy rezerwowej, jedynie w przypadku rezygnacji wcześniej zapisanej osoby. Ewentualna rezygnacja, ze zwróceniem wpłaty, możliwa jest do 30 dni przed terminem kursu, później zwrot pieniędzy nie będzie możliwy.