PCZ w trakcie i po leczeniu ortodontycznym

Profesjonalne Czyszczenie Zębów – brzmi trochę jak slogan reklamowy, fakt. Jednak jest to pełna nazwa pożytecznego zabiegu, którego celem jest wyeliminowanie złogów nazębnych, a także zabezpieczenie szkliwa przed zniszczeniem.

Przed rozpoczęciem zabiegu, prowadzący go lekarz stomatolog dokonuje przeglądu jamy ustnej. Pozwala on ocenić poziom higieny pacjenta i sformułować ewentualne porady. Sam zabieg PCZ składa się z trzech odrębnych etapów.

Usunięcie zmineralizowanych złogów

Kamień nazębny to doskonałe siedlisko dla bakterii. Jego porowatą powierzchnię mogą zamieszkiwać niezliczone kolonie drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozwój próchnicy, czy też brzemienne w skutkach zapalenia tkanek przyzębia. Na tym etapie stomatolog posługuje się tzw. scalerem emitującym ultradźwięki. Te rozkruszają kamień nazębny, a wylatująca z dyszy scalera woda wymywa jego fragmenty.

Piaskowanie

Drobne osady z wąskich przestrzeni międzyzębowych i na chropowatej powierzchni szkliwa eliminuje piaskowanie. W praktyce dentystycznej nie stosuje się jednak zwykłego piasku, a odpowiednio spreparowane granulki. W ORTO dodatkowo postawiliśmy na piasek, którego ziarna są sferyczne. To najnowsza dostępna technologia, która oszczędza szkliwo ponieważ go nie rysuje. Nośnikiem dla mikroskopijnych kuleczek jest woda, wylatująca pod ciśnienie z dyszy piaskarki.

Fluoryzacja

PCZ kończy nałożenie pasty bogatej w fluor – mówiąc bogatej, mamy na myśli stężenie znacznie przekraczające normy dla domowych past. Dlatego też fluoryzację można przeprowadzić wyłącznie w gabinecie, pod okiem lekarza stomatologa.

W trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym istnieje możliwość wykonania PCZ, nawet jest to zalecane. Pacjent, na którym spoczywa olbrzymia odpowiedzialność za utrzymanie wysokiego poziomu higieny jamy ustnej, otrzymuje dodatkową pomoc. Lekarz bardzo dokładnie czyści zęby, uwzględniając elementy konstrukcyjne aparatu. Po zdemontowaniu aparatu profesjonalne czyszczenie warto przeprowadzać średnio raz na 6 miesięcy.