Płytka przedsionkowa

Wielu pacjentów patrzy na płytkę przedsionkową z niedowierzaniem. Zwykły kawałek odpowiednio uformowanego tworzywa sztucznego z uchwytem jak od smoczka, jak to może pomóc? Okazuje się, że może i to na wielu płaszczyznach.

Najczęściej stosuję się ją u młodszych dzieci z uzębieniem mlecznym i mieszanym. Płytka wykorzystuje naturalne siły nadając im odpowiedni kierunek, a także pomaga w eliminowaniu tych nawyków, które mogą wpływać negatywnie na formowanie się jamy ustnej i zgryzu. Płytka zapobiega wysuwaniu języka przez przednie zęby, pomagając w leczeniu zgryzu otwartego jest też skutecznym narzędziem w leczeniu niektórych form tyłozgryzu, szczególnie z protruzją (wysunięciem do przodu) siekaczy górnych. Wyposażona w dodatkową blokadę dla języka powstrzymuje jego napór na siekacze i pomaga w ustabilizowaniu odpowiedniej pozycji języka w jamie ustnej. Jej obecność wzmacnia też mięśnie ust, wpływając na poprawę wymowy i ogólne usprawnienie funkcji żucia.

Stosowanie płytki przedsionkowej wymusza oddychanie nosem. Szczególnie u najmłodszych dzieci może się to przyczynić do prawidłowego rozwoju układu oddechowego (górnych dróg oddechowych). Wielu dentystów, ortodontów i logopedów poleca ten rodzaj aparatu również w walce z ssaniem kciuka.

Ważną rolę w leczeniu tym aparatem spełniają rodzicie. Należy pilnować dziecko by odpowiednio długo używało aparatu i w sposób zgodny z zaleceniami ortodonty.