Wybielanie zębów

W gabinecie ORTO do estetyki uzębienia podchodzimy kompleksowo. Poza usługami z zakresu ortodoncji, oferujemy również PCZ (link) i wybielanie zębów. O tym ostatnim opowiemy dziś trochę więcej.

Wybielać w domu czy u dentysty?

Wielu pacjentów może zastanawiać się po co wybielać zęby w gabinecie, skoro można ten zabieg przeprowadzić w domu. Producenci past proponuje ich odmiany lub specjalne preparaty wybielające. Warto jednak przyjrzeć się mechanizmowi, który stoi za procesem wybielania. Pasty ścierają osad dając złudzenie, iż zęby stały się jaśniejsze. Niestety duża ilość substancji ściernych może doprowadzić również do degradacji szkliwa, a stąd już bardzo niedaleko do problemów zdrowotnych.

Jak robi to lekarz?

Procedura wybielania zakłada stosowanie dwóch podstawowych środków: żelu (który ze względu na swój skład chemiczny nie jest ogólnodostępny), a także lampy z diodami LED. Ponadto lampa emituje również światło podczerwone. Zastosowanie tych dwóch komponentów (żelu i naświetlania) pozwala uzyskać zęby nawet o kilka tonów jaśniejsze. Jednocześnie zabieg jest bezpieczny zarówno dla samych zębów jak i dziąseł. Te drugie chronione są w czasie wybielania płynnym filtrem. Oczywiście przed przystąpieniem do wybielania należy dokonać sanacji jamy ustnej, a co najmniej na siedem dni przed wybielaniem oczyścić zęby ze złogów (PCZ). Sam zabieg trwa około dwóch godzin.

Efekt

Efekt zabiegu jest indywidualny dla każdego pacjenta i zależy od koloru wyjściowego zębów. Pod wpływem procesu wybielania następuje zmiana koloru na jaśniejszy, natomiast wygląd szkliwa pozostaje niezmieniony (plamki lub zmętnienia szkliwa pozostają zachowane). Tuż po zabiegu może wystąpić nadwrażliwość zębów. Warto podkreślić, że wypełnienia kompozytowe, licówki, korony i mosty protetyczne nie ulegają rozjaśnieniu w trakcie zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

Przez około tydzień po wykonaniu zabiegu wybielania zalecane jest zachowanie tzw. białej diety. Oznacza to powstrzymanie się od spożywania barwionych napojów gazowanych, soków owocowych o intensywnej barwie, czerwonego wina, czerwonego barszczu, buraczków, jagód, wiśni, kawy oraz herbaty i innych silnie barwiących substancji. Efekty zabiegu wybielania utrzymują się zazwyczaj przez okres około dwóch lat, po tym czasie można go ponownie przeprowadzić. Dla podtrzymania długotrwałego efektu należy powstrzymywać się od palenia papierosów, picia kawy i napojów sztucznie barwionych.