Większość osób zadaje sobie pytanie jak zacząć leczenie ortodontyczne? Kiedy, jaki aparat wybrać, co będzie się działo w trakcie leczenia? Są to powszechne pytania zadawane nam ortodontom w czasie wizyt i konsultacji. Tymczasem już w XIX wieku, Norman Kingsley, dentysta i ortodonta powiedział „sukces ortodoncji, jako nauki i sztuki, zależy od aparatu retencyjnego”. Czym jest ów aparat retencyjny i leczenie retencyjne? Są to zabiegi i działania zmierzające do utrzymania długofalowych, pozytywnych skutków leczenia ortodontycznego. W dzisiejszym wpisie poświęcimy kilka linijek tej właśnie kwestii.
Organizm ludzki to skomplikowana struktura, powiązana wieloma zależnościami. Ortodonta ingeruje w naturalne ustawienia zębów (indywidualny dla każdego z nas), starając się wymodelować prawidłowy zgryz. Po zdjęciu aparatu, dochodzi do zmian w obrębie tkanek przyzębia i dziąseł. Przez kolejne miesiące więzadła ozębnej i włókna kolagenowe podlegają procesom przebudowy. Tymczasem policzki, język, a nawet wargi wywołują nacisk na zęby, których ustawienie po zdjęciu aparatu jest jeszcze wciąż niestabilne. Warto też dodać, że do 12 roku życia trwa wzrost poprzeczny, a w płaszczyźnie pionowej proces ten ustaje dopiero w wieku 20-22 lat. Wszystkie powyższe czynniki mogą pogorszyć warunki zgryzowe.
W tym miejscu wkracza leczenie retencyjne. Jego rodzaj, czas trwania i użyte środki są bezpośrednio związane z wiekiem pacjenta, typem występujących przed leczeniem nieprawidłowości zgryzu, a nawet uwarunkowaniami genetycznymi. U większości pacjentów aparaty retencyjne są stosowane tylko przez jakiś czas, głównie w nocy, ale istnieją przypadki, w których ich stosowanie musi być permanentne dla zachowania prawidłowego zgryzu.