Moda na ozdabianie zębów ma coraz więcej zwolenników również w Polsce, a gama produktów może przyprawić o ból głowy. Migoczące w świetle kryształy Svarovskiego, ozdoby z żółtego i białego złota, kamienie szlachetne – jednym słowem dla każdego coś się znajdzie. Poniżej prezentujemy kilka faktów na temat technik przytwierdzania ozdobnych nakładek na zęby.
1. Przyklejanie ozdób najlepiej wykonać jest w gabinecie stomatologicznym gdzie mamy do dyspozycji lekarskie doświadczenie i odpowiednie materiały do ich mocowania. Ząb przed zabiegiem przyklejania jest wstępnie oczyszczany, a szkliwo miejscowo wytrawiane. Proces ten jest bardzo powierzchowny i ząb po zabiegu szybko się remineralizuje. Całość zabiera 10-15 min. Przez godzinę po przyklejeniu biżuterii nie można spożywać pokarmów, a w ciągu 12 godzin po zabiegu nie należy jeść twardych rzeczy, myć zębów oraz dotykać i manipulować przy ozdobie.
2. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej biżuteria utrzymuje się na zębach od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Należy pamiętać, że ozdoba ma charakter półtrwały, czyli wszelkiego rodzaju próby sprawdzenia wytrzymałości jej połączenia ze szkliwem zęba (pocieranie, podważanie, uciskanie itp.) mogą spowodować odpadnięcie.
3. Zabieg zdejmowania ozdoby można wykonać w dowolnym momencie. Jest bezpieczny i nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Po odklejeniu biżuterii ząb jest polerowany, a następnie jego powierzchnie pokrywa się lakierem fluorowym w celu wzmocnienia i zabezpieczenia szkliwa.