Krwawienie dziąseł w trakcie leczenia

Intencją każdego z ortodontów jest bezproblemowe i komfortowe przeprowadzenie pacjenta przez cały okres leczenia. To dlatego jeszcze przed założeniem aparatu staramy się wytłumaczyć drugiej stronie jak ważna jest rola pacjenta w całym procesie. Czasami, mimo najlepszych starań pojawiają się jednak drobne niedogodności – jedną z nich są krwawiące dziąsła.

W większości wypadków powodem niepokojących objawów jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Pisząc nieprawidłowa, tak naprawdę mamy na myśli nieregularna. Aparat osłabia procesy samooczyszczania, a jego skomplikowana konstrukcja zatrzymuje resztki pokarmów. Dlatego już na wstępie w naszym gabinecie stawiamy nacisk na edukację właśnie w zakresie higieny jamy ustnej. Przez cały czas trwania leczenia nie ma miejsca na odstępstwa od codziennych zabiegów oczyszczających, a wręcz przeciwnie, należy stosować wszystkie dostępne środki ze zdwojoną uwagą.

Powyższy wstęp wygląda groźnie, ale rzeczywistość wcale nie jest aż tak przytłaczająca. Zachęcamy do zapoznania się z dwuodcinkowym materiałem na temat higieny jamy ustnej, który przygotowaliśmy dla Państwa na naszym kanale YouTube.

 

 

Drugim powodem krwawień są otarcia spowodowane wystającymi elementami samego aparatu. Sytuacja taka ma zwykle miejsce przy mocno zdeformowanym zgryzie. Wówczas pierścienie lub zamki w newralgicznych punktach ocierają śluzówkę. Problem ten rozwiązuje specjalistyczny wosk, wyoblający i zabezpieczający wystające elementy. Oczywiście wosk nie jest wieczny – zjedzony lub też zmyty, musi zostać ponownie nałożony. Procedurę tę można wykonać w domu i nie wymaga ona każdorazowej wizyty w gabinecie. W celu szybszej regeneracji podrażnionej błony śluzowej, ortodonta może również włączyć do leczenia odpowiedni preparat, zwykle w formie żelu lub maści.

Jeśli macie Państwo problemy z krwawieniem dziąseł w trakcie leczenia ortodontycznego, prosimy o niezwłoczny kontakt i umówienie konsultacji. Wspólnie szybko znajdziemy powód i wdrożymy odpowiednie działania.